Vishay Thin Film PHP00603E2870BBT1
PHP00603E2870BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2870BBT1
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2870BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2870BBT1
QUANTITY
PHP00603E2870BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2870BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2870BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2870BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2870BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2870BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2870BBT1
CONN SOCKET 16-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 2012 datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS PIN datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M3 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf