KEMET C0603C151G5GACTU
C0603C151G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C151G5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C151G5GACTU.pdf
Availability of C0603C151G5GACTU
QUANTITY
C0603C151G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C151G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C151G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C151G5GACTU
Related LinksC0603C15, C0603C151G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C151G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C151G5GACTU
IC 8-BIT SHIFT REG HS 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
2000MM/80" datasheet.pdf