KEMET C0603C151K3GACTU
C0603C151K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C151K3GACTU
Brief Description
CAP CER 150PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C151K3GACTU.pdf
Availability of C0603C151K3GACTU
QUANTITY
C0603C151K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C151K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C151K3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C151K3GACTU
Related LinksC0603C15, C0603C151K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C151K3GACTU Details Description
Related parts for C0603C151K3GACTU
IC OPAMP VFB 135MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 60MB SERIAL 24V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
XFMR FORWARD 24W EP13 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 400VDC datasheet.pdf