KEMET C0603C152G3GACTU
C0603C152G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C152G3GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C152G3GACTU.pdf
Availability of C0603C152G3GACTU
QUANTITY
C0603C152G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C152G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C152G3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C152G3GACTU
Related LinksC0603C15, C0603C152G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C152G3GACTU Details Description
Related parts for C0603C152G3GACTU
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OCT TRANSP LATCH INV 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OSC 125MHZ SMD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf