KEMET C0603C152G5GACTU
C0603C152G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C152G5GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C152G5GACTU.pdf
Availability of C0603C152G5GACTU
QUANTITY
C0603C152G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C152G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C152G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C152G5GACTU
Related LinksC0603C15, C0603C152G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C152G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C152G5GACTU
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf