KEMET C0603C181G3GACTU
C0603C181G3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C181G3GACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C181G3GACTU.pdf
Availability of C0603C181G3GACTU
QUANTITY
C0603C181G3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C181G3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C181G3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C181G3GACTU
Related LinksC0603C18, C0603C181G3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C181G3GACTU Details Description
Related parts for C0603C181G3GACTU
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / APK50 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf