KEMET C0603C181K1GACTU
C0603C181K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C181K1GACTU
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C181K1GACTU.pdf
Availability of C0603C181K1GACTU
QUANTITY
C0603C181K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C181K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C181K1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C181K1GACTU
Related LinksC0603C18, C0603C181K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C181K1GACTU Details Description
Related parts for C0603C181K1GACTU
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 16M 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE TUNING 10V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
IC TXRX INFRARED IRDA 8-UMAX datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf