KEMET C0603C182M1RACTU
C0603C182M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C182M1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C182M1RACTU.pdf
Availability of C0603C182M1RACTU
QUANTITY
C0603C182M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C182M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C182M1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C182M1RACTU
Related LinksC0603C18, C0603C182M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C182M1RACTU Details Description
Related parts for C0603C182M1RACTU
CONN PLUG 3POS .084 datasheet.pdf
Crystal 32.5140MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRY 6MM datasheet.pdf
TRANSFORMER OFF LINE 4000V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf