KEMET C0603C200D5GACTU
C0603C200D5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C200D5GACTU
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C200D5GACTU.pdf
Availability of C0603C200D5GACTU
QUANTITY
C0603C200D5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C200D5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C200D5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C200D5GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C200D5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C200D5GACTU Details Description
Related parts for C0603C200D5GACTU
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
USB 2.0 REPEATER 5 METERS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4.2V 250W datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf