KEMET C0603C200J8GACTU
C0603C200J8GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C200J8GACTU
Brief Description
CAP CER 20PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C200J8GACTU.pdf
Availability of C0603C200J8GACTU
QUANTITY
C0603C200J8GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C200J8GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C200J8GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C200J8GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C200J8GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C200J8GACTU Details Description
Related parts for C0603C200J8GACTU
CONN SOCKET COMBO-D COAX 75 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf