KEMET C0603C201F1GACTU
C0603C201F1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C201F1GACTU
Brief Description
CAP CER 200PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C201F1GACTU.pdf
Availability of C0603C201F1GACTU
QUANTITY
C0603C201F1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C201F1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C201F1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C201F1GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C201F1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C201F1GACTU Details Description
Related parts for C0603C201F1GACTU
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf