KEMET C0603C201K5GACTU
C0603C201K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C201K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C201K5GACTU.pdf
Availability of C0603C201K5GACTU
QUANTITY
C0603C201K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C201K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C201K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C201K5GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C201K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C201K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C201K5GACTU
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 41.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FEED TRHOUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 30ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CUTTER CABLE TPRD CROSSING 7.87" datasheet.pdf
RES 549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf