KEMET C0603C222J1RACTU
C0603C222J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C222J1RACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C222J1RACTU.pdf
Availability of C0603C222J1RACTU
QUANTITY
C0603C222J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C222J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C222J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C222J1RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C222J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C222J1RACTU Details Description
Related parts for C0603C222J1RACTU
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP HV LATCH 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 240VAC 50A PNL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A datasheet.pdf