KEMET C0603C223K5RACAUTO
C0603C223K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C223K5RACAUTO
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C223K5RACAUTO.pdf
Availability of C0603C223K5RACAUTO
QUANTITY
C0603C223K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C223K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C223K5RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C223K5RACAUTO
Related LinksC0603C223, C0603C223K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C223K5RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C223K5RACAUTO
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 297MA 2.62 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN CLEAR MINI SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
10UF 25V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf