KEMET C0603C223M3RACTU
C0603C223M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C223M3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C223M3RACTU.pdf
Availability of C0603C223M3RACTU
QUANTITY
C0603C223M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C223M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C223M3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C223M3RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C223M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C223M3RACTU Details Description
Related parts for C0603C223M3RACTU
IC DRIVER QUAD 0.7A POWERSO-10 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 14SO datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVHSTL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf