Vicor Corporation V150C12T150BG
V150C12T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C12T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12T150BG.pdf
Availability of V150C12T150BG
QUANTITY
V150C12T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12T150BG
Internal Part NumberEIS-V150C12T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12T150BG
Related LinksV150C1, V150C12T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12T150BG Details Description
Related parts for V150C12T150BG
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
HS ASSY A-TEMP CLIP datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 40V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf