KEMET C0603C224J4RALTU
C0603C224J4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C224J4RALTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C224J4RALTU.pdf
Availability of C0603C224J4RALTU
QUANTITY
C0603C224J4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C224J4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C224J4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C224J4RALTU
Related LinksC0603C22, C0603C224J4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C224J4RALTU Details Description
Related parts for C0603C224J4RALTU
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI QUAD 16LFCSP datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf