KEMET C0603C224K3RACTU
C0603C224K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C224K3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C224K3RACTU.pdf
Availability of C0603C224K3RACTU
QUANTITY
C0603C224K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C224K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C224K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C224K3RACTU
Related LinksC0603C22, C0603C224K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C224K3RACTU Details Description
Related parts for C0603C224K3RACTU
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
SLEEVE EXP GRY 0.38" (9.5MM) datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf