KEMET C0603C225K9PACTU
C0603C225K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C225K9PACTU
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C0603C225K9PACTU.pdf
Availability of C0603C225K9PACTU
QUANTITY
C0603C225K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C225K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C225K9PACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C225K9PACTU
Related LinksC0603C22, C0603C225K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C225K9PACTU Details Description
Related parts for C0603C225K9PACTU
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC16K/MC16M/MPL16K datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLK 1-4POS 5.08MM datasheet.pdf
POT 100 OHM 4W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf