Bourns Inc. CR0603-FX-35R7ELF
CR0603-FX-35R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-35R7ELF
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-35R7ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-35R7ELF
QUANTITY
CR0603-FX-35R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-35R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-35R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-35R7ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-35R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-35R7ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-35R7ELF
MOD INVERTER CCFL DUAL 4W 12V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM SMD 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/16-48" GREEN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
FUSE-D2 25A T GL/GG 500VAC E27 datasheet.pdf