KEMET C0603C241M1GACTU
C0603C241M1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C241M1GACTU
Brief Description
CAP CER 240PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C241M1GACTU.pdf
Availability of C0603C241M1GACTU
QUANTITY
C0603C241M1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C241M1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C241M1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C241M1GACTU
Related LinksC0603C24, C0603C241M1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C241M1GACTU Details Description
Related parts for C0603C241M1GACTU
MOSFET P-CH 30V 8.9A 8-SOIC datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT PCB MT 10A datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf