KEMET C0603C270G5GALTU
C0603C270G5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C270G5GALTU
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C270G5GALTU.pdf
Availability of C0603C270G5GALTU
QUANTITY
C0603C270G5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C270G5GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C270G5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C270G5GALTU
Related LinksC0603C27, C0603C270G5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C270G5GALTU Details Description
Related parts for C0603C270G5GALTU
CONN HEADER 26POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RECEIVER AM MINI HYBRID 433MHZ datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR THINPOT 20K OHM 1000MM datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LL 6.35/03/90V 5.0 SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 380MA 450 MOHM datasheet.pdf