KEMET C0603C270K2GACTU
C0603C270K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C270K2GACTU
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C270K2GACTU.pdf
Availability of C0603C270K2GACTU
QUANTITY
C0603C270K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C270K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C270K2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C270K2GACTU
Related LinksC0603C27, C0603C270K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C270K2GACTU Details Description
Related parts for C0603C270K2GACTU
RES SMD 931 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK HDR SR.100 GP datasheet.pdf
IC ENCODER 14BIT MULTI TURN HT datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR 24-240VAC/12-240VDC 7M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.35A 8SOIC datasheet.pdf