KEMET C0603C271K4RACTU
C0603C271K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C271K4RACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C271K4RACTU.pdf
Availability of C0603C271K4RACTU
QUANTITY
C0603C271K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C271K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C271K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C271K4RACTU
Related LinksC0603C27, C0603C271K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C271K4RACTU Details Description
Related parts for C0603C271K4RACTU
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16 DIP datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 75 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCN4555 SIM CARD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
D-SUB 50 GS-SH F.SCHRAUBVERRIE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf