KEMET C0603C271K5GACTU
C0603C271K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C271K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C271K5GACTU.pdf
Availability of C0603C271K5GACTU
QUANTITY
C0603C271K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C271K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C271K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C271K5GACTU
Related LinksC0603C27, C0603C271K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C271K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C271K5GACTU
RELAY OPTOMOS 250MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 R/G,R/G,R/Y DIFF datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 95.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf