Cornell Dubilier Electronics MC18FD391J-F
MC18FD391J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD391J-F
Brief Description
CAP MICA 390PF 5% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD391J-F.pdf
Availability of MC18FD391J-F
QUANTITY
MC18FD391J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD391J-F
Internal Part NumberEIS-MC18FD391J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD391J-F
Related LinksMC18FD, MC18FD391J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD391J-F Details Description
Related parts for MC18FD391J-F
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12.5A PPAK SO-8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf