Rohm Semiconductor MCR03ERTF3240
MCR03ERTF3240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF3240
Brief Description
RES SMD 324 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF3240.pdf
Availability of MCR03ERTF3240
QUANTITY
MCR03ERTF3240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF3240
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF3240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF3240
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF3240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF3240 Details Description
Related parts for MCR03ERTF3240
HEAT SHRINK CLR .75" X 4' datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf