KEMET C0603C274M9RACTU
C0603C274M9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C274M9RACTU
Brief Description
CAP CER 0.27UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C274M9RACTU.pdf
Availability of C0603C274M9RACTU
QUANTITY
C0603C274M9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C274M9RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C274M9RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C274M9RACTU
Related LinksC0603C27, C0603C274M9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C274M9RACTU Details Description
Related parts for C0603C274M9RACTU
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER DIVIDER 4WAY 6GHZ-18GHZ datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
IC VCXO 18MHZ 8SOIC datasheet.pdf