KEMET C0603C301F3GACTU
C0603C301F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C301F3GACTU
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C301F3GACTU.pdf
Availability of C0603C301F3GACTU
QUANTITY
C0603C301F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C301F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C301F3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C301F3GACTU
Related LinksC0603C30, C0603C301F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C301F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C301F3GACTU
PROTO-BRD 12PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 105MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RCPT HSG METRIC INTERCONN SYS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 15000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf