KEMET C0603C301G5GACTU
C0603C301G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C301G5GACTU
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C301G5GACTU.pdf
Availability of C0603C301G5GACTU
QUANTITY
C0603C301G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C301G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C301G5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C301G5GACTU
Related LinksC0603C30, C0603C301G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C301G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C301G5GACTU
PLUG CONNECTOR 60 POS W/O FLANGE datasheet.pdf
IC DAC 2-WIRE SRL 8BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 700MA datasheet.pdf
RES SMD 28.4KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES .87 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS 6MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf