KEMET C0603C331K8RACTU
C0603C331K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C331K8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C331K8RACTU.pdf
Availability of C0603C331K8RACTU
QUANTITY
C0603C331K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C331K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C331K8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C331K8RACTU
Related LinksC0603C33, C0603C331K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C331K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C331K8RACTU
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 150UH 15% datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.60A 16V CHIP 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf