KEMET C0603C332J4RACTU
C0603C332J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C332J4RACTU
Brief Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C332J4RACTU.pdf
Availability of C0603C332J4RACTU
QUANTITY
C0603C332J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C332J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C332J4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C332J4RACTU
Related LinksC0603C33, C0603C332J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C332J4RACTU Details Description
Related parts for C0603C332J4RACTU
CONN HEADER 8POS 1.25MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 481 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf