KEMET C0603C360G1GACTU
C0603C360G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C360G1GACTU
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C360G1GACTU.pdf
Availability of C0603C360G1GACTU
QUANTITY
C0603C360G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C360G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C360G1GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C360G1GACTU
Related LinksC0603C36, C0603C360G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C360G1GACTU Details Description
Related parts for C0603C360G1GACTU
FIXED IND 680UH 100MA 5.3 OHM datasheet.pdf