Vishay/BCcomponents SFR16S0003008JR500
SFR16S0003008JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003008JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003008JR500.pdf
Availability of SFR16S0003008JR500
QUANTITY
SFR16S0003008JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003008JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003008JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003008JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003008JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003008JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003008JR500
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 9CKT datasheet.pdf
RJI CA AWG 27/7 PCRAPUR IP202 datasheet.pdf
CONN RCPT 5P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
MICRO 51C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf