Vishay/Dale RNC55J1843BSRSL
RNC55J1843BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1843BSRSL
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1843BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1843BSRSL
QUANTITY
RNC55J1843BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1843BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1843BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1843BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1843BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1843BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1843BSRSL
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 BLACK 25' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BQ24314AEVM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf