KEMET C0603C392J5RACTU
C0603C392J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C392J5RACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C392J5RACTU.pdf
Availability of C0603C392J5RACTU
QUANTITY
C0603C392J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C392J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C392J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C392J5RACTU
Related LinksC0603C39, C0603C392J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C392J5RACTU Details Description
Related parts for C0603C392J5RACTU
RECTIFIER BRIDGE 1000V 25A D-63 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
MWS2 208-480 3PHASE SEQ AND LOSS datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf