KEMET C0603C394M4RACTU
C0603C394M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C394M4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C394M4RACTU.pdf
Availability of C0603C394M4RACTU
QUANTITY
C0603C394M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C394M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C394M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C394M4RACTU
Related LinksC0603C39, C0603C394M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C394M4RACTU Details Description
Related parts for C0603C394M4RACTU
CONN CLIP TPA 14POS 10MM datasheet.pdf
IC MCU PROG 1MB 5V 70NS 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AFE5808A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV RAD datasheet.pdf