KEMET C0603C470J5GACAUTO
C0603C470J5GACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470J5GACAUTO
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470J5GACAUTO.pdf
Availability of C0603C470J5GACAUTO
QUANTITY
C0603C470J5GACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470J5GACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C470J5GACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470J5GACAUTO
Related LinksC0603C470, C0603C470J5GACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470J5GACAUTO Details Description
Related parts for C0603C470J5GACAUTO
RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
CP POWER RELAY 1 FORM A 12V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf