KEMET C0603C470K2GALTU
C0603C470K2GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C470K2GALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C470K2GALTU.pdf
Availability of C0603C470K2GALTU
QUANTITY
C0603C470K2GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C470K2GALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C470K2GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C470K2GALTU
Related LinksC0603C47, C0603C470K2GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C470K2GALTU Details Description
Related parts for C0603C470K2GALTU
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .600 42POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 31POS 2MM T/H datasheet.pdf
CA/ASSY,M/PLUG,GRAY,568B datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf