KEMET C0603C472K1RALTU
C0603C472K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C472K1RALTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C472K1RALTU.pdf
Availability of C0603C472K1RALTU
QUANTITY
C0603C472K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C472K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C472K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C472K1RALTU
Related LinksC0603C47, C0603C472K1RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C472K1RALTU Details Description
Related parts for C0603C472K1RALTU
COVER KIT, 180 DEG,50 POS,SHLD datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040R/H2730TR 4" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT WHITE 0.39" CA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf