KEMET C0603C472K8RACTU
C0603C472K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C472K8RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C472K8RACTU.pdf
Availability of C0603C472K8RACTU
QUANTITY
C0603C472K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C472K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C472K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C472K8RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C472K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C472K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C472K8RACTU
CONN PIN IDC 30POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC EXPANDABLE 5CH I2C HUB 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL 80MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/ON datasheet.pdf
21WA4 F CRIMP BODY datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf