KEMET C0603C473J3RALTU
C0603C473J3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473J3RALTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473J3RALTU.pdf
Availability of C0603C473J3RALTU
QUANTITY
C0603C473J3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473J3RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C473J3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473J3RALTU
Related LinksC0603C47, C0603C473J3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473J3RALTU Details Description
Related parts for C0603C473J3RALTU
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 RED EXTENDED LEAD datasheet.pdf
SW SPDT 10A 125-250VAC PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN KEYED GUIDE MOD RA 45DEG datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100 L.143 datasheet.pdf