KEMET C0603C473K1RACAUTO
C0603C473K1RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473K1RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473K1RACAUTO.pdf
Availability of C0603C473K1RACAUTO
QUANTITY
C0603C473K1RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473K1RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C0603C473K1RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473K1RACAUTO
Related LinksC0603C473, C0603C473K1RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473K1RACAUTO Details Description
Related parts for C0603C473K1RACAUTO
RES 3.3K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 111MA 1W datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf
HD DSUB 44P MA WITH HOOD DE END datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf