KEMET C0603C473K5RACTU
C0603C473K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C473K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C473K5RACTU.pdf
Availability of C0603C473K5RACTU
QUANTITY
C0603C473K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C473K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C473K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C473K5RACTU
Related LinksC0603C47, C0603C473K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C473K5RACTU Details Description
Related parts for C0603C473K5RACTU
IC RESET N-CH OD 4.0V 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf