KEMET C0603C560K2GACTU
C0603C560K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560K2GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560K2GACTU.pdf
Availability of C0603C560K2GACTU
QUANTITY
C0603C560K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560K2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560K2GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C560K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560K2GACTU Details Description
Related parts for C0603C560K2GACTU
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR PND TOP 22POS 2MM PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 4POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 30.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
GLO STIX KIT 18' datasheet.pdf
CAP ALUM 860UF 450V SCREW datasheet.pdf