KEMET C0603C561F3GACTU
C0603C561F3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C561F3GACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C561F3GACTU.pdf
Availability of C0603C561F3GACTU
QUANTITY
C0603C561F3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C561F3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C561F3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C561F3GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C561F3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C561F3GACTU Details Description
Related parts for C0603C561F3GACTU
THERMAL PAD TO-220 .005" K10 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN SOCKT 64POS STRN RLF W/LOCK datasheet.pdf
KIT DEV X5 GATEWAY 1XRTT SPRINT datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 840MA 198 MOHM datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 2A SDIP datasheet.pdf