KEMET C0603C561J5GACTU
C0603C561J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C561J5GACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C561J5GACTU.pdf
Availability of C0603C561J5GACTU
QUANTITY
C0603C561J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C561J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C561J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C561J5GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C561J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C561J5GACTU Details Description
Related parts for C0603C561J5GACTU
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FILTER ACT PROG 28-DIP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
IC BCD-7SEG LTCH/DEC/DVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE TRANSFER ADHESIVE 3" X 5YD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC datasheet.pdf