KEMET C0603C561K8RACTU
C0603C561K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C561K8RACTU
Brief Description
CAP CER 560PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C561K8RACTU.pdf
Availability of C0603C561K8RACTU
QUANTITY
C0603C561K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C561K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C561K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C561K8RACTU
Related LinksC0603C56, C0603C561K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C561K8RACTU Details Description
Related parts for C0603C561K8RACTU
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 510MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 21POS TIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SPECIAL QUICK DISCONNECT UNIV datasheet.pdf
CABLE ASS'Y, POWER-IN, 30 FEET datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO MMCX JACK datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-AD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf