Vishay/Dale CMF55562K00FLEK
CMF55562K00FLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562K00FLEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562K00FLEK.pdf
Availability of CMF55562K00FLEK
QUANTITY
CMF55562K00FLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562K00FLEK
Internal Part NumberEIS-CMF55562K00FLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562K00FLEK
Related LinksCMF5556, CMF55562K00FLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562K00FLEK Details Description
Related parts for CMF55562K00FLEK
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 RED 660NM 14V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf