KEMET C0603C681K2RACTU
C0603C681K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C681K2RACTU
Brief Description
CAP CER 680PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C681K2RACTU.pdf
Availability of C0603C681K2RACTU
QUANTITY
C0603C681K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C681K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C681K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C681K2RACTU
Related LinksC0603C68, C0603C681K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C681K2RACTU Details Description
Related parts for C0603C681K2RACTU
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 56-TSOP TO 40-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-9V OUT datasheet.pdf
Connector Plug DVI-I Single Link 23 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 3W 10MM NO PNP datasheet.pdf